Odrodzenie płyt winylowych? Czarne krążki znowu na świeczniku

Popularność gramofonów i nagrań winylowych osiągnęła szczyt w latach 60. XX wieku, ale cieszą się one powrotem wśród niektórych fanów muzyki.

Retrospekcja winyli w pigułce

We wczesnych dniach hip-hopu, disc jockeys w klubach tanecznych chcieli, aby ludzie tańczyli do najlepszych fragmentów różnych piosenek. Używając wielu gramofonów, miksowali muzykę od razu. Proces ten, zwany turntablizmem, obejmuje szybkie przecinanie między dwoma płytami, zatrzymywanie i uruchamianie muzyki oraz przeciąganie igły po płycie, aby stworzyć rytmiczne drganie. Przez wielu jest uważany za sztukę, podobnie jak gra na innym instrumencie.

Ponadto wielu melomanów woli po prostu brzmienie płyty winylowej. Twierdzą, że pomimo sporadycznych obcych odgłosów na płycie spowodowanych kurzem lub zarysowaniem, winyl ma głębszy, bogatszy dźwięk niż wersja cyfrowa, co może wydawać się zbyt doskonałe. Cieszą się również innymi aspektami nagrań, takimi jak notatki, zdjęcia, plakaty i inne dodatki do albumów. I wielu po prostu lubi społeczny aspekt spotykania się z przyjaciółmi lub rodziną, aby słuchać muzyki z gramofonu – tak jak robili to za dawnych czasów.

Czy można konwertować stare płyty winylowe?

Być może kupiłeś kiedyś czarne krążki i masz teraz pudełka z płytami i kasetami, które chciałbyś mieć na swoim odtwarzaczu MP3 – lub przynajmniej na płycie CD – bez kupowania ich po raz drugi. Jedną z opcji do wypróbowania jest maszyna konwertująca, która może przenosić zarówno płyty, jak i taśmy na płyty CD. Jest mniej więcej wielkości pudełka na chleb i otwiera się, odsłaniając gramofon na górze i wejścia dla magnetofonu z tyłu. Możesz nagrać cały album lub wybrać ulubione piosenki, aby stworzyć unikalne kompilacje.

Czy można podłączyć głośniki do gramofonu?

Gramofony można podłączyć do głośników przez wzmacniacze. W niektórych przypadkach może być konieczne zakupienie przedwzmacniacza z sygnałem LINE, aby to połączenie było możliwe. Bezpośrednie połączenie jest zawsze możliwe z gramofonami, które mają wbudowany przedwzmacniacz.

*Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem muzycznym z płytami winylowymi – cd-dvd-vinyl.pl