Co warto wiedzieć przed założeniem łańcucha na koła?

Zakładanie łańcuchów na koła to zdecydowanie umiejętność, którą warto nabyć przed sezonem zimowym. Choć na co dzień – w mieście – nie spotykamy się z koniecznością zakładania łańcuchów na koła, to w przypadku zimowych wyjazdów w góry może okazać się to konieczne, a wręcz wymagane. Na co więc zwrócić uwagę i jak zrobić to bezpiecznie? Podpowiadamy w naszym artykule!

Zakładanie łańcuchów na koła a jego rozmiar

Zanim rozpoczniemy proces, jakim jest zakładanie łańcuchów na koła musimy się koniecznie upewnić, że ich rozmiar jest zgodny z rozmiarem łańcucha – nie każdy łańcuch założymy na każde koło. Przede wszystkim przed zakupem należy wziąć pod uwagę parametry takie jak szerokość opony, profil opony, średnica obręczy. Dzięki znajomości tychże wymiarów bez najmniejszego problemu dopasujemy łańcuchy do kół, ponieważ ich rozmiar jest zależny od możliwości jakie daje nam sam samochód. Warto sprawdzić czy przestrzeń między oponami a nadkolem jest wystarczająca – w przeciwnym razie należy wybrać łańcuchy z mniejszymi ogniwami. Dzięki temu zakładanie łańcuchów na koła będzie łatwe i przede wszystkim możliwe. Łańcuchy należy zakładać zgodnie z instrukcją obsługi od producenta – najczęściej powoli najeżdżając kołem na łańcuch, po czym zapoznając go.

Bezpieczeństwo to podstawa – zachowaj je!

Zakładając łańcuchy należy przede wszystkim myśleć o bezpieczeństwie – swoim, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Chcąc bezpiecznie założyć łańcuchy należy zjechać na pobocze, aby nie utrudniać ruchu innym. Pamiętajmy również, aby grunt był możliwie równy – dzięki temu znacznie łatwiej i zgodnie z zaleceniami założymy łańcuchy na nasze opony.

Więcej o zakładaniu łańcuchów na koła przeczytasz na stronie https://www.dopasujbagaznik.pl/jak-wybrac-lancuch.html.