Jak skutecznie zachęcać dziecko do czytania? Praktyczne wskazówki
W szkole podstawowej uczniowie poznają wiele nowych rzeczy. Wśród nich ważne miejsce zajmują lektury, które jednych zachęcają do tego, aby samodzielnie sięgać po nowe książki, a innych wręcz przeciwnie. Jak zatem można skutecznie zachęcić dzieci do czytania? Czy w szkole rzeczywiście czyta się tylko nudne książki, które zniechęcają do tego, aby zainteresować się szerzej literaturą?
Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak można zachęcić dziecko do czytania i sprawić, że samo chętnie będzie sięgało po książki. Sprawdź koniecznie.
Szkoła podstawowa a czytelnictwo dzieci
W szkole podstawowej dzieci poznają wiele pozycji z tak zwanego kanonu lektur szkolnych. Wiele z nich pochodzi z poprzednich epok, a sceptycy uważają, że zniechęcają one dzieci do czytania. To bardzo duży błąd. Otóż każda lektura może być dla dziecka fascynującą przygodą, jeżeli zostanie omówiona w ciekawy sposób. Tutaj ogromna rola nauczyciela polonisty lub edukacji wczesnoszkolnej.
Lektury szkolne można omawiać w bardzo ciekawy sposób, aby zachęcić uczniów do czytania na etapie szkoły podstawowej. Bardzo często wykorzystuje się w tym celu łączenie ich z różnymi pracami plastycznymi albo zajęciami teatralnymi. W ten sposób dzieci mogą nie tylko lepiej przyswoić sobie treść książki, ale także rozwijać swoje pasje związane z malowaniem czy teatrem. W dobie nowych mediów książki stają się chętnie pokazywane w mediach społecznościowych, a na podstawie popularnych komiksów czy powieści przygodowych powstają seriale dla nastolatków. Dzięki temu młodzi ludzie chętniej sięgają po książki, gdyż wydaje im się to czymś niezwykle interesującym.
Jak zachęcić dziecko do czytania w domu?
Kolejna kwestia dotyczy tego, jak możemy zachęcić dzieci do czytania w domu. Tutaj oczywiście dobry przykład powinni dać rodzice. Jeżeli nasze pociechy widzą, że sami sięgamy po lekturę, z pewnością też zainteresują się czytaniem. Książki warto dopasować nie tylko wieku, ale także zainteresowań naszych pociech. Rynek literatury dziecięcej jest naprawdę bardzo szeroki i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Wydawcy dobrze zdają sobie sprawę z tego, że dziecko to wymagający czytelnik. Właśnie dlatego książki dla dzieci zachwycają wspaniałymi okładkami i bardzo często też grafikami. Warto także porozmawiać z dzieckiem o przeczytanej książce. Jakie są jego wrażenia, co sądzi o bohaterach, co mu się najbardziej podobało, a co niekoniecznie. Może to być także zachęta do tego, aby samodzielnie zdecydowało się ono na swoje pierwsze próby literackie.
Podsumowanie
Czytanie wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Lektury mogą być wspaniałą przygodą, a nasze pociechy z pewnością chętniej sięgną po książkę, jeżeli zobaczą, że my również lubimy czytać. Nie można też zapominać o roli szkoły podstawowej w rozwijaniu czytelniczych pasji. Przykładem jest tutaj niepubliczna szkoła podstawowa Otwarte Okno w Tychach: https://www.otwarteokno.edu.pl/strony/16/szkola/
Najnowsze komentarze