Zastosowanie wentylatorów przeciwwybuchowych e/atex

Wentylatory przeciwwybuchowe ex/ate należą do szerszej grupy wentylatorów przemysłowych. Zastosowanie znajdują między innymi w różnorodnych instalacjach przemysłowych, a także instalacjach odciągowych.

Wentylatory ex/atex – silnik

Silnik jest bardzo ważną częścią wentylatora. To w głównej mierze od niego zależy działanie maszyny. Wentylatory ex/atex działają w oparciu o silniki o zasilaniu jednofazowym lub trójfazowym. Mają klasę izolacji F. Są też wyposażone w stopień ochrony IP55 lub IP65.

Gdzie stosuje się wentylatory przeciwwybuchowe?

Wentylatory przeciwwybuchowe ex/atex znajdują zastosowanie w miejscach, które są zagrożone wybuchem. Są przeznaczone do transportu brudnego oraz czystego powietrza. Nadają się również do transportu gazów, pyłów i oparów. Urządzenia są wykorzystywane w instalacjach przemysłowych, instalacjach odciągowych, a także w transporcie pneumatycznym.

Wentylatory – rodzaje

Wśród wentylatorów przeciwwybuchowych możemy wyróżnić różne rodzaje. Do tej grupy należą między innymi wentylatory przeciwwybuchowe dachowe, wentylatory przeciwwybuchowe promieniowe czy wentylatory przeciwwybuchowe kanałowe.

Hałas emitowany przez urządzenia

Wentylatory podczas swojej pracy wytwarzają hałas. Istnieją jednak miejsca, gdzie powinna być zmniejszona jego emisja. Możliwe jest wykonanie specjalnej konstrukcji wentylatora, która zmniejsza emisję hałasu. W tym celu stosuje się dźwiękochłonne obudowy. Możliwe jest również zastosowanie izolacji termicznej.

Stan techniczny instalacji

Instalacja przemysłowa oraz znajdujące się w niej wentylatory powinny podlegać regularnej kontroli. Jeśli zauważymy nietypowe działanie wentylatora, należy niezwłocznie sprawdzić co jest tego przyczyną. Takie działanie sprawi, ze będziemy mogli wykryć usterkę na wczesnym etapie i szybko ją naprawić. Wentylator oraz instalacja, w której się znajduje będą działały sprawnie i bezpiecznie.

Dokładniejsze informacje o wentylatorach ex/atex znajdziesz na stornie https://www.luftberg.pl/oferta/wentylatory-przeciwwybuchowe-ex-atex.