Obuwie do tenisa – jaką podeszwę wybrać?

Każdy gracz jest inny. Mamy różne style gry, gramy na różnych nawierzchniach i mamy unikalne kształty stóp. Dlatego ważne jest, aby rozróżnić, co będzie dla Ciebie dobrą parą butów do tenisa! Wybór najlepszych butów do gry pomoże Ci zwiększyć wydajność i przenieść grę na nowy poziom!

Jak wybrać odpowiednie buty do tenisa?

Dla grających tenis to coś więcej niż sport czy hobby: to pasja! Przynosi frajdę i radość; jest intensywny, a czasem wyczerpujący; inspiruje, a czasami frustruje! Ale jednocześnie tenis jest dość wymagający dla naszego organizmu sprinty, zatrzymania, skoki, ślizgi i bieg na boki – aby móc wykonywać sprawnie wszystkie te ruchy i nie narazić się na kontuzje musimy mieć odpowiednio dobraną parę butów do tenisa.

Buty do tenisa – podeszwa

Jeśli chcesz wybrać buty do tenisa, musisz dobrać je specjalnie do rodzaju nawierzchni, na której grasz. Czemu? Korty gliniane, twarde i trawiaste charakteryzują się czymś innym. Aby utrzymać optymalne oparcie na każdej powierzchni kortu, ważne jest, aby nosić buty do tenisa, które są zaprojektowane tak, aby poradzić sobie z budową kortu.

Podeszwy dla boisk z twardą nawierzchnią

Najbardziej popularną i powszechną nawierzchnią kortów tenisowych jest kort twardy. Ten kort jest również najbardziej wymagający, jeśli chodzi o trwałość podeszwy. Dlatego potrzebujesz podeszwy, która poradzi sobie z wymaganiami tej powierzchni. Najczęściej buty do tenisa na twarde korty mają zmodyfikowany wzór w jodełkę, który zapewnia idealną przyczepność. W środkowej podeszwie istnieje amortyzacja, która pomaga pochłaniać wstrząsy z twardszej powierzchni. Obszar palców w butach przeznaczonych na twardy kort jest często dodatkowo wzmocniony i chroniony przed przesuwaniem palców, ponieważ twarda nawierzchnia może naprawdę uszkodzić twoje buty.

Korty z gliny

Buty przeznaczone na korty z gliny posiadają zazwyczaj wzór w zygzaki. Jeśli planujesz regularnie grać na glinie, innym powodem dla którego potrzebujesz butów stworzonych stricte na ten kort jest wzmocnienie cholewki, stabilizujące kostkę.

Podeszwy zewnętrzne na trawę

Zupełnie czym innym charakteryzują się podeszwy butów do tenisa na korty trawiaste. Podobnie jak glina, trawa jest znacznie bardziej miękka, wobec czego podeszwa butów nie musi amortyzować tak dużej siły uderzeń w podłoże jakie istnieje przy bardzo twardej nawierzchni. Jednakże od tych butów oczekuje się zwiększonej stabilizacji w obszarze cholewki. Podeszwa zewnętrzna buta do tenisa na korty trawiaste ma „ wypustki ”, które przypominające korki. Ta podeszwa zapewnia doskonałą przyczepność graczom na powierzchni, która często może być śliska. Pomimo wyboistej podeszwy nie powinna ona uszkadzać kortu i pomaga graczom czuć się komfortowo i szybko poruszać się po tej szybkiej nawierzchni. W przeciwieństwie do innych typów butów do tenisa, te przeznaczone są tylko do gry na trawie.