Kupujemy coraz więcej płyt polskich wykonawców. Czy ten trend się utrzyma?

Jeszcze w ubiegłym wieku nie każdy miał dostęp do internetu. Wówczas sprzedaż płyt muzycznych sięgała w naszym kraju kilkunastu milionów rocznie. Aktualnie te liczby są o wiele mniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz chętniej kupujemy płyty muzyczne, szczególnie polskich twórców. Dlaczego tak się dzieje i czy to zjawisko ma szansę się utrzymać?

W latach 70,80 i 90-tych rynek muzyczny z pewnością nie był tak ogromny jak teraz. Festiwale i koncerty dopiero teraz zaczęły prężnie działać. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było tak dużego zainteresowania różnego rodzaju festiwalami. Aktualnie tego typu wydarzenia odbywają się na terenie całego kraju. Każdy festiwal wprowadza coś innego, charakterystycznego dla siebie co przyciąga wielu słuchaczy z kraju i nie tylko. Muzyka ewoluowała znacznie. Dostęp do bezpłatnych platform streamingowych sprawił, że zainteresowanie zakupem płyt spadło znacząco. Spotify, YouTube i wiele innych serwisów udostępnia słuchaczom muzykę za darmo. Jest to zatem bardzo dobra okazja do poznania artysty. Wielu z twórców nie decyduje się jednak na wrzucenie wszystkich kawałków z płyty, aby zachęcić do zakupu. Inni z kolei wrzucają wszystkie i nie mają problemów ze sprzedażą. Oczywiście wszystko jest zależne od artysty. Przykładem może być polski raper Taco Hemingway, który udostępnia swoje numery za darmo, a jednak sprzedaż jego ostatniej płyty – “Pocztówka z WWA, lato 19” okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym. Album sprzedał się w ponad 30 tysiącach egzemplarzy. W takim razie streaming nie ma tutaj nic do rzeczy.

sklep muzycznyWspieranie ulubionych artystów

Każdy z nas wie, że kupując płytę swojego artysty zasilamy jego konto. To może przyczynić się także do ulepszenia jakości kolejnych dzieł. Wspieranie swoich ulubionych twórców to jeden z głównych powodów, dla których decydujemy się na zakup płyty. Częstym powodem jest także kolekcjonerstwo. Osoba, która wcześniej nie kupowała żadnych płyt raczej nie zdecyduje się na zakup swojej pierwszej. Najczęściej płytę dostajemy w prezencie od tego wszystko się zaczyna. Sprzedaż płyt w Polsce w zeszłym roku osiągnęła wynik na poziomie 1,6 miliona kopii z pierwszej setki rankingu OLiS. Jest to zatem wynik rekordowy. Coraz chętniej kupujemy płyty pod pretekstem wspierania muzyków. Jest to tym bardziej potrzebne w obecnych czasach. Koncerty i festiwale zaplanowane na lato tego roku zostały już odwołane. Zakup płyty może być zatem jedyną formą wsparcia jaką możemy skierować do artystów.

Gdzie kupić płyty? Sklep muzyczny online

Jeżeli zastanawiałeś się jaki sklep muzyczny będzie najlepszym wyborem na zakup płyty to trafiłeś we właściwe miejsce. Na https://www.cd-dvd-vinyl.pl/ znajdziemy wiele ciekawych pozycji płyt. W samej bazie dostępne jest ponad pół miliona wydawnictw z całego świata. Zainteresowanie zakupem płyt muzycznych stale narasta. W sklepie muzycznym online znajdziesz płyty w wersji CD, DVD, a także winylowej.