Kolekcjonowanie płyt winylowych

Pomimo popularyzacji internetu i szerokiej dostępności muzyki nośniki fizyczne nadal się cieszą dużą uwagą. Zwłaszcza płyty winylowe zyskały znacznie na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Można nawet określić to, jako moda na płyty winylowe. Sklepy wcześniej nie oferujące tego nośnika zaczęły go wprowadzać. Płyty winylowe można nawet było znaleźć w popularnych dyskontach. Ponadto powstało wiele sklepów z płytami winylowymi, w których sprzedawano zarówno płyty nowe, jak również używane. Tłoczenie płyt winylowych w ciągu ostatnich lat przeżyły oblężenie. Tym bardziej, że było ich stosunkowo mało.

Płyty winylowe – kolekcjonowanie

Kolekcjonując płyty winylowe wiele osób skupia się na starszych wydawnictwach aczkolwiek popularnością cieszą się także nowe płyty winylowe. Te pierwsze można kupować w specjalnych komisach płytowych, jak również na internetowych giełdach płyt typu, jak Discogs. Sklepy z płytami winylowymi oferują głównie nieużywane wydania aczkolwiek nie jest to regułą. Niektóre prowadzą także wspomniane powyżej komisy, gdzie można też sprzedać płyty. Wybierając sklep z płytami winylowymi będziemy mogli wybrać zarówno punkty stacjonarne, jak również sklepy online. Pierwsze z nich prowadzą także sprzedaż internetową. Wiele sklepów sprowadza płyty winylowe z całego świata, więc jeśli nie znajdziesz czegoś na ich stronie internetowej, to warto do nich napisać maila lub zadzwonić, a możliwe, że specjalnie dla Ciebie znajdą płytę, na której Ci zależy.

Podsumowanie

Wiele współczesnych wytwórni płytowych wydaje albumy na płytach winylowych, jako głównym nośniku. Warto dodać, że płyty winylowe cenione są także za jakość dźwięku, co nie pozostaje bez wpływu na ich popularność. Płyty gramofonowe są także nieodłącznym elementem kultury didżejskie oraz hip-hopowej (zobacz: truntbalizm). Warto też dodać, że są bardziej długotrwałym nośnikiem niż popularne jeszcze nie tak dawno płyty cd.