Kilka słów o opiece nad seniorem

Opieka nad seniorem z całą pewnością nie jest łatwa i wie to każdy, kto musiał pełnić tego rodzaju obowiązki. Osoby starsze bardzo często mają swoje nawyki, jak również kaprysy, z którymi osoba pełniąca opiekę musi sobie poradzić. Aby jednak wszystko poszło zgodnie z planem, obie strony muszą mieć zapewniony komfort oraz wsparcie. Dla wielu osób to ciężki czas i ciężka praca.

Dobra opieka, czyli jaka?

Dobra opieka nad starszymi to przede wszystkim taka, którą jesteśmy w stanie zapewnić. Czasem osoby starsze wymagają opieki niemal całą dobę, podawania leków, rehabilitacji i pomocy dosłownie na każdym kroku. W innych przypadkach wystarczająca jest pomoc przy codziennej higienie czy zakupy do drugi dzień. Chcąc podjąć się opieki nad starszymi osobami, musimy się więc zastanowić, czy jesteśmy w ogóle w stanie ją zapewnić. Oczywiście, zakupy i pomoc w obowiązkach domowych nie są aż tak wymagające, jednak pomoc w codziennej higienie już tak – szczególnie dla osób zmagających się z problemami z kręgosłupem. Opieka nad starszymi, schorowanymi osobami często powinna być również powierzona doświadczonym i wykształconym w tym kierunku ludziom, ponieważ to właśnie oni mają wiedzę na temat odpowiedniej pomocy.

Opieka nad starszymi a nasz komfort

O tym, o czym należy pamiętać, to przede wszystkim fakt, że opieka nad starszymi osobami nie powinna znacząco wpłynąć na nasze życie i komfort. Wiele osób stawia ten obowiązek ponad własny komfort, zapominając o tym, że to od niego niezmiernie dużo zależy. Zmęczenie i frustracja z całą pewnością nie są dobrymi doradcami, a negatywne emocje lubią rezonować na innych, w tym przypadku naszego podopiecznego. Dlaczego o tym wspominamy? Aby zaznaczyć, że nie warto bać się prosić o pomoc z zewnątrz. Pielęgniarki i opiekunki seniorów mogą się czasem zdecydowanie lepiej sprawdzić, nie tylko ze względu na wykształcenie ale również brak więzi.

Więcej o opiece nad starszymi przeczytasz na stronie https://caringpersonnel.pl/opieka-nad-starszymi/.