Godna starość – jak zapewnić ją swoim bliskim?

Siły witalne, dobre zdrowie i energia z wiekiem maleją – u innych w mniejszym stopniu, a u innych w znacznie większym. Właśnie wtedy niezbędna jest pomoc dla osób starszych podczas codziennych czynności oraz poczucie bezpieczeństwa i bycia potrzebnym. Jak więc zapewnić godną starość naszym najbliższym? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Codzienna pomoc i wspólnie spędzony czas

Jak już wspomnieliśmy, najważniejsza jest pomoc w codziennych obowiązkach i wspólnie spędzony czas. Robienie zakupów, zawieszanie firanek czy wykonanie drobnych prac związanych z naprawą na przykład cieknącego kranu z całą pewnością zostaną docenione. Niezwykle ważne jest również angażowanie seniora do różnego typu aktywności. Wspólne spacery w jego ulubione miejsca pozwolą mu się nieco odprężyć, a także dadzą poczucie bezpieczeństwa. Ważny w tym wieku jest również trening mózgu. Wspólne rozwiązywanie krzyżówek, gra w scrabble to doskonałe ćwiczenia! Wspólne rozmowy i oglądanie rodzinnych albumów również jest istotne – nawet jeśli dziadek opowiada kolejny raz tę samą historię, to warto jej posłuchać z zaangażowaniem. Może okazać się również, że bliski nam senior wymaga pomocy w poruszaniu się, codziennej higienie czy jedzeniu, a choroby z racji wieku stają się coraz bardziej uciążliwe. Właśnie wtedy niezbędna jest nasza obecność i pomoc.

opiekunka dla seniora

Opiekunka dla seniora, czyli pomoc dla rodziny

W obecnych czasach młodzi ludzie muszą pracować, nierzadko łączyć to również z nauką. To, co się z tym wiąże to napięty grafik i brak możliwości zajmowania się osobą starszą przez całą dobę. Jeśli osoba starsza nie może zostawać sama na długie godziny, świetną opcją może okazać się opiekunka dla seniora. Warto tutaj wspomnieć, że zatrudniona przez nas opiekunka dla seniora to często osoba doświadczona, która doskonale wie, jak postępować z osobami w tym wieku. Nie jest to żaden wstyd prosić o pomoc w ten sposób. Co więcej, wcale nie oznacza to tego, że nie jesteśmy wystarczająco pomocni dla naszych bliskich – doświadczona osoba może znacznie bardziej pomóc, niż my. Nasz komfort psychiczny jest niezwykle ważny podczas opieki nad osobą starszą, więc nie należy brać na swoje barki więcej, niż jesteśmy w stanie udźwignąć.

O pomocy, jaką jest opiekunka dla seniora, przeczytasz więcej pod adresem https://caringpersonnel.pl/opiekunka-dla-seniora/.