Garaż niczym pałac – garaże tynkowane

Kto powiedział, że garaż musi być ciasny, brzydki i zimny? Z pewnością takie wrażenie możemy odnieść przechadzając się po starych, peerelowskich osiedlach. Jednak czasy (a wraz z nimi potrzeby konsumentów) dynamicznie się zmieniają. Coraz częściej garaży zaczynają przypominać budynki mieszkalne. Dlaczego tak się dzieje?

Garaż
Typowy garaż rodem z PRL 😉

Skąd ta moda na garaże ocieplane?

Jestem przeciwnikiem ślepego podążania za modą. Zmiany dla samych zmian, tylko dlatego, że robi coś sąsiad są pozbawione sensu. Jednak w tym przypadku moda ma swoje uzasadnienie i podwaliny ekonomiczne. Otóż garaż ocieplany jest… tańszy.

Oczywiście koszty budowy są wyższe (wysoka jakość materiałów kosztuje), jednak musimy zwrócić uwagę na aspekt ogrzewania. Globalne ocieplenie w Polsce zachodzi bardzo powoli 🙂 Musimy liczyć się z faktem, że co najmniej przez pół roku temperatura na zewnątrz jest niższa niż kilka stopni Celsjusza, a praca w takich warunkach np. przy samochodzie nie jest komfortowa.

Co wtedy robi przeciętny użytkownik garażu? Włącz farelkę. A na co jest farelka? Na prąd. Tym samym rachunki stają się astronomiczne.

W przypadku garaży ocieplanych również nie musimy myśleć o instalacji grzewczej – niech to będzie to nieszczęsne ogrzewanie na prąd. Niemniej, siłą rzeczy takie ogrzewanie będzie pracowało w większych interwałach, bo proces utraty ciepła będzie zachodził wolniej. Tego rodzaju garaże są dostępne chociażby na https://www.piotr.com.pl/

Chodzi również o wilgotność garażu

Garaże tynkowane są dużo piękniejsze

Ale Pan „Janusz” grzebie przy samochodzie tylko latem. Wydaje mu się, że nie potrzebuje garażu ocieplanego. Jest w błędzie, ponieważ taki garaż przydaje się również latem. Wszak izolacja (czy to ze styropianu, czy z pianki) chroni również przed ciepłem. A więc można raz na zawsze pożegnać się z problemem „piekarnika” podczas upalnego lata. Oczywiście, praca wiatraka nie kosztuje tak wiele jak praca nagrzewnicy, więc tutaj zysk finansowy będzie mniej odczuwalny. Ale za to komfort jaki! 🙂

Ponadto garaże ocieplane są lepsze jeśli chodzi o zachowanie prawidłowego poziomu wilgotności. Możemy mieć pewność, że powietrze nigdy nie będzie zbyt ani zbyt wilgotne.