Cena garażu tynkowanego – od czego zależy?

Szukasz schronienia dla swojego samochodu, które nie wygląda jak puszka na sardynki? Jeśli tak, z pewnością interesowałeś się garażami tynkowanymi. Mimo, że droższe niż garaże z blachy, są coraz częściej wybierane przez klientów. Od czego zależy ich cena?

Garaż murowany vs garaż z płyt warstwowych

Tynk to jedynie zewnętrzna warstwa budowli. Ważniejsze jest to, co siedzi pod nią. A tu mamy do wyboru dwa powszechnie stosowane rozwiązania:

  • Garaż murowany: buduje się go w oparciu o cegły. Cegła jest stosunkowo tania, więc i sam garaż również można tanio postawić. Murowane garaże nie są jednak pozbawione wad. Przede wszystkim po budowie należy je ocieplić, gdyż przez gołe mury ciepło ucieka błyskawicznie. Po drugie, czas budowy takiego garażu jest rozciągnięty na co najmniej kilka dni – zaprawa między cegłami musi mieć czas, aby zastygnąć, a potem jeszcze całość trzeba otynkować. Po trzecie, przestrzeń użytkowa takiego garażu jest pomniejszona o grubość cegły.
  • Garaż z płyt warstwowych (prefabrykowanych): buduje się w oparciu o gotowe elementy konstrukcyjne, czyli tzw. prefabrykaty. Garaż składa się trochę tak, jak meble z popularnego sklepu meblowego – dostajemy gotowe elementy do skręcenia. Oczywiście montażu dokonuje na miejscu wykwalifikowana ekipa. Zaletą takiego rozwiązania jest zwiększona przestrzeń użytkowa (płyty mogą być cieńsze niż cegła), możliwość zastosowania wbudowanego ocieplenie z poliuretany lub styropianu oraz błyskawiczny czas budowy, mieszczący się w kilku godzinach.

Przykład garażów tynkowanych na Śląsku – Piotr.com.pl

Producentem, który ma spore doświadczenie w dostarczaniu garażów tynkowanych jest Chorzowska firma Piotr (https://www.piotr.com.pl). Specjalizuje się w budowie kilku modeli garaży, które różnią się kształtem bramy frontowej i dachu – dostępne są dachy płaskie, dwu oraz czterospadowe. Dodatkowym atutem jest możliwość montażu systemu haków na ścianach wewnątrz garażu, co daje dodatkowe możliwości przechowania pojazdów takich jak np. rowery. Na specjalnie przygotowanej ścianie można również zawiesić skrzynkę z narzędziami, dzięki czemu już nigdy nie będzie trzeba szukać młotka czy klucza francuskiego. Komfort cieplny i wygoda użytkowania sprawiają, że garaże Piotr są coraz chętniej wybierane przez klientów.