Buty ochronne – co je wyróżnia i kto powinien je nosić?

Ze względu na przepisy BHP, wiele branż, zakładów pracy zachęca aby ich pracownicy nosili odpowiednie obuwie ochronne. Jest to co prawda nie tylko wymóg wynikający z przepisów BHP ale zwyczajnie kwestia bezpieczeństwa pracowników. Są bowiem stanowiska pracy na których pracownicy są bardziej narażeni na wszelkiego rodzaju kontuzje i urazy stóp. Na halach produkcyjnych, na placach budowy, czy w magazynach noszenie obuwia roboczego ochronnego jest koniecznością.

Czym charakteryzują się dobre buty ochronne?

Określenie „ochronne” nie jest przypadkowe, ponieważ jest to obuwie specjalistyczne, wykonane nieco inaczej niż tradycyjne buty robocze. Obuwie ochronne przeważnie posiada podnosek kompozytowy, tego typu obuwie w całości wykonane jest z solidnego materiału odpornego na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne. W obuwiu ochronnym zamontowana jest pojedyncza lub podwójna podeszwa (w zależności od modelu obuwia) zapewniająca dodatkową ochronę naszym stopom. Podeszwy w obuwiu ochronnym wykazują właściwości antypoślizgowe i co istotne odporne są na przebicie.

Kiedy może przydać się obuwie ochronne?

Obuwie ochronne może zapobiec obrażeniom spowodowanym upuszczonymi lub spadającymi przedmiotami, a także wszelkimi ostrymi przedmiotami, na które można nadepnąć. Buty robocze ochronne mogą również pomóc w ochronie przed wszelkiego rodzaju oparzeniami spowodowanymi przez szkodliwe chemikalia. Pracownicy, którzy obsługują ciężkie maszyny np. do cięcia również powinni zainwestować w specjalistyczne obuwie ochronne. Jak się zatem okazuje obuwie ochronne to specjalistyczny rodzaj butów w który powinni się zaopatrzyć zarówno pracownicy budowlani, przemysłowi, a także Ci którzy pracują w laboratoriach i na magazynie.

Buty robocze ochronne gdzie kupić?

W obuwie robocze warto zaopatrzyć się w specjalistycznych sklepach, najlepiej w takich, które prowadzą w sprzedaży buty certyfikowane. Najlepiej jest skorzystać z oferty dostępnej bezpośrednio u producenta. Jedną z lepszych ofert posiada firma PPO – producent obuwia ochronnego. W sprzedaży dostępne buty robocze damskie, męskie, trzewiki ochronne, półbuty robocze i wiele innych modeli obuwia.