Ile zarabia coach?

Coaching to od niedawna coraz popularniejszy zawód. Coaching często rozumiany jest jako psycholog. I choć można stwierdzić, że te dwa pojęcia się ze sobą niejako zazębiają, to jednak istota coachingu polega na czymś nieco innym. Coach jest niejako ,,wspieraczem’’. To znaczy podczas spotkań między coachem a klientem nawiązuje się relacja, w której coach jest aktywnym słuchaczem. Między innymi jego zadaniem jest wskazanie klientowi jego właściwiej drogi rozwoju, to znaczy wyznaczenie konkretnego celu, drogi, którą klient musi przebyć by ten cel móc osiągnąć, ale także przedstawienia klientowi całego planu działania. Coach ma ukazać osobisty potencjał kontrahenta i nakłonić go do zmiany swojego życia na lepsze. Warto również podkreślić, że spotkania z coachem mogą odbywać się indywidualnie, w grupach czy z konkretnym zespołem.

Ile zarabia osoba na stanowisku coacha?

Tak naprawdę rozwinięcie działalności coachingowej nie jest rzeczą prostą. Po pierwsze, istnieje ówcześnie ogromna konkurencja. Tworzą się nawet kierunki studiów na państwowych uczelniach, które mają przygotować studentów do zawodu coacha, jest mnóstwo szkół coachingu czy studiów podyplomowych, które pozwolą zdobyć Ci odpowiednie wykształcenie. Sama edukacja jednak generuje ogromne koszty, które mogą zwrócić się dopiero w dalekiej przyszłości.

Rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności również wiąże się z wieloma kosztami. Wynajem lokalu (możesz również zawsze przyjmować w mieszkaniu, jednak może to być odbierane jako mało profesjonalne), pozyskanie klientów – bardzo trudno się to odbywa, dlatego często pierwsze spotkania są darmowe, aby móc przekonać klienta do swojej racji. Może i mówi się, że bycie dobrym nie jest związane z odpowiednimi kwalifikacjami, ale jednak jest to bardzo istotne.

Reklama również pochłania ogromne pieniądze. Strona internetowa, pozycjonowanie jej, prowadzenie Facebooka i wiele innych elementów – generuje to ogromne koszta. Jednak nie zrażaj się. Kiedyś przyjdzie i czas na Ciebie!

Dlatego też większość osób pracujących w branży coachingowej decyduje się na założenie szkoły coachingu, która np. będzie opiewała tylko i wyłącznie na szkoleniach opartych na dowodach. Inni z kolei będą robić szkolenia dla HR czy dla managerów.

Pomysłów jest wiele, dlatego dąż do ich realizacji. Otwórz własną szkołę z powołania i swojej pasji! To Ty zdecydujesz czy chcesz, aby były szkolenia oparte na dowodach. To tak naprawdę ona przynosi największe zyski. Bo posiadanie kilku klientów, od których będziesz brał około 100-300zł za godzinę nie wystarczy Ci na utrzymanie rodziny.